ast loading screen spinner image

President’s Award for Teachers

The President’s Award for Teachers (PAT) recognises excellent educators for their role in moulding the future of our nation.

In recognition of their inspiration to their students and peers, seven outstanding educators received the PAT 2019 from President Halimah Yacob at the Istana during the Teachers’ Day Reception on Wednesday, 4 September 2019. The seven recipients are caring and nurturing educators, committed to developing their students to the fullest potential, and who constantly adopt innovative approaches in their lessons. Through their words and deeds, these educators are lifelong learners, mentors to their peers, and inspirations to their students.

Congratulations to our PAT 2019 Recipients!
pat recipients 2019

Front row, from left to right:
Mr Chew Ansheng Victor from Rosyth School
Dr Koh Noi Sian from Nanyang Polytechnic
Mr Lim En-rui Joel from Fairfield Methodist School (Primary)

Back row, from left to right:
Mr Syam Lal s/o Sadanandan from Bukit Batok Secondary School
Mdm Koh Hui Khoon Sarah from Holy Innocents’ Primary School
Ms Siu Yee Nar Ella from Republic Polytechnic
Mr Mohamed Azhar Bin Mohamed Noor from Innova Primary School

Congratulations to Our PAT 2019 Recipients and Finalists!Photo_all recipients finalists 2019

Front row, from left to right:
Mr Lim En-rui Joel
from Fairfield Methodist School (Primary)
Dr Koh Noi Sian from Nanyang Polytechnic
Ms Siu Yee Nar Ella from Republic Polytechnic
Dr Janaki Hemant Shah from Republic Polytechnic
Ms Tang Sheue Yin Mae from Institute of Technical Education
Mdm Lee Teck Miang from Evergreen Secondary School

Back row, from left to right:
Mdm Koh Hui Khoon Sarah from Holy Innocents’ Primary School
Mr David Kelvin Vaithilingam from Meridian Secondary School
Mr Syam Lal s/o Sadanandan from Bukit Batok Secondary School
Mr Mohamed Azhar Bin Mohamed Noor from Innova Primary School
Mr Liu Kah Yang from Bartley Secondary School
Mr Ng Chee Kuen Steven from Temasek Polytechnic
Mr Chew Ansheng Victor from Rosyth School
Mr Ho Sum Lim from Singapore Polytechnic 
Mr Teo Yee Ming from Hai Sing Catholic School
Ms Hing Mui Hong from Keming Primary School

 

Contact Us

If you have any queries about PAT, please contact the following officers.

Officer Email Addresses Contact Numbers
Ms Carine Ng Carine_NG@moe.gov.sg 6664 1377
Mr Johan Chin Johan_CHIN@moe.gov.sg 6664 1381
Ms Sharon Quek Sharon_QUEK@moe.gov.sg 6664 1335

PAT Recipients and Finalists 2019

2019 Recipients

Mr Lim En-rui Joel Fairfield Methodist School (Primary)
Mdm Koh Hui Khoon Sarah Holy Innocents' Primary School
Mr Mohamed Azhar Bin Mohamed Noor Innova Primary School
Mr Chew Ansheng Victor Rosyth School
Mr Syam Lal s/o Sadanandan Bukit Batok Secondary School
Dr Koh Noi Sian Nanyang Polytechnic
Ms Siu Yee Nar Ella Republic Polytechnic

2019 Finalists

Miss Hing Mui Hong Keming Primary School
Mr Liu Kah Yang Bartley Secondary School
Mdm Lee Teck Miang Evergreen Secondary School
Mr Teo Yee Ming Hai Sing Catholic School
Mr David Kelvin Vaithilingam Meridian Secondary School
Dr Janaki Hemant Shah Republic Polytechnic
Mr Ho Sum Lim Singapore Polytechnic
Mr Ng Chee Kuen Steven Temasek Polytechnic
Ms Tang Sheue Yin Mae Institute of Technical Education

PAT Recipients and Finalists 2018

2018 Recipients

Ms Goh  Wai Leng Geylang Methodist School(Primary)
Mdm S Nirmala Devi Guangyang Primary School 
Mr Ong Yong Cheng Matthew St  Andrew's Junior School
Ms Ng Sheh Feng Ahmad Ibrahim Secondary  School
Mr Edzra Bin Iskandar Bedok  South Secondary School
Dr Lim Yi-En National Junior College
Ms Tan Lay Khee Temasek  Polytechnic
Mr Teo Keng Ann Singapore Polytechnic

2018 Finalists

Miss Chan Xiuwen Anglo-Chinese School  (Primary)
Mr Shahrin B Mahmud Greenridge Primary School
Miss Yeo Li Yong Singapore Chinese Girls’  School
Mr Sunarto @ Quek Siaw  Miang Ngee Ann Polytechnic
Mr Yeo Thiong Joo Republic Polytechnic
Dr Tan Wah Pheow Temasek Polytechnic
Mr Khalid Bin Kassim Institute of Technical  Education

PAT Recipients and Finalists 2017

2017 Recipients

Mr Jahangeer B Mohamed  Jahabar Endeavour Primary School
Dr  Ow Yeong Wai Mang Henry  Park Primary School
Mr Djohan Bin Abdul  Rahman Bishan Park Secondary  School
Ms  Lim Hwee Sian Cedar  Girls' Secondary School
Ms  Asrina Bte Abdul Samad Institute of Technical  Education
Ms  Kwa Lay Ping Singapore  Polytechnic

2017 Finalists

Mdm Norlina Bte Ahmadi Anderson Primary School
Mdm  Tan Chor Hoon Jing  Shan Primary School
Mr Tan Choon Shing Pei Hwa Presbyterian  Primary School
Miss  Connie Soon Swee Lian Temasek  Primary School
Mr Tan Ping Hock Catholic High School  (Secondary)
Miss  Tan Sok Eng Fajar  Secondary School
Mr Lim Bok Chong Lawrence Yuying Secondary School
Ms  Lim Kim Eng, Karen Institute  of Technical Education
Ms Chian Hwey Miin Nanyang Polytechnic
Miss  Ho Wei Yee Ngee  Ann Polytechnic
Dr EM Nalaka S  Edirisinghe Temasek Polytechnic

PAT Recipients and Finalists 2016

2016 Recipients

Mdm Juliana Bte Johari Qihua Primary School
Ms O Guat Bee Temasek Primary School
Mdm Tang Sheng Lien  Michele Catholic High School  (Secondary)
Mr Anil s/o Vasudevan Marsiling Secondary School
Mr Tharmendra Jeyaraman Siglap Secondary School
Mdm Phoon Lyvenne Spectra Secondary School

2016 Finalists

Mdm Sarabjeet Kaur d/o  Hardip Singh Anderson Primary School
Mrs Hou Yin Fatt Holy Innocents’ Primary  School
Mdm Seing Jee Ching  Jasmine St. Anthony’s Canossian  Primary School
Mr Chua Thian Keong Woodlands Primary School
Mdm Samsiah Bte Mohamed  Diah Fairfield Methodist  School (Secondary)
Mr Yeo Yew Yong Nan Chiau High School
Mr Peter Thia Catholic Junior College

PAT Recipients and Finalists 2015

2015 Recipients

Dr Tay Lee Yong          Beacon Primary School
Mdm Tauled Tunisha Bte Mohd Paser CHIJ (Kellock)  Primary School
Mdm Safidah Bte Samsudin Da Qiao Primary School
Mdm Halimah Bte Jumaha Bedok South  Secondary School
Mdm Tan Dai Hwee Anderson Junior College
Mr Muhamad Salahuddin Bin Ibrahim Serangoon Junior  College

2015 Finalists

Mdm Ang Siew Theng Haig Girls’ School
Miss Ng Bih Huey Mee Toh School
Mdm Yehidaah Beevi d/o Shaik A Clementi Town Secondary School
Mdm Ong Siew Har Juying Secondary School
Miss Ng Pei Sun Marsiling Secondary School
Mdm Noryatimah Bte Yunos Woodlands Ring Secondary School
Ms Lum Kit Kuan Melanie Catholic Junior College

PAT Recipients and Finalists 2014

2014 Recipients

Mdm Lim Yen Peng Linda Chongzheng Primary School
Miss Rezia Rahumathullah Da Qiao Primary  School
Miss Sim Lucy Guangyang Primary School
Miss Wong Yoke Chan Wendy Geylang  Methodist School (Secondary)
Dr Muhammad Nazir Bin Amir Greenview Secondary School

2014 Finalists

Miss Tee Ngah Loui Evergreen Primary School
Mdm Lim Ai Lian Holy Innocents’ Primary School
Mdm Hadzar Bte Misiri Seng Kang Primary School
Miss Ang Mei Ling Yu Neng Primary School
Mdm Tham Hau Wan Jennifer CHIJ Secondary (Toa Payoh)
Mr Ng Kok Wing Mayflower Secondary School
Mr Chua Chong Guan Roy Woodlands Ring Secondary School
Mr Varella Alan Joseph Temasek Junior College

PAT Recipients and Finalists 2013

2013 Recipients

Mdm Shakila Jamal Mohamed Da Qiao Primary  School
Mdm Chee Mui Choo Xinghua Primary School
Mr Lee Beng Wah Bedok Green  Secondary School
Mdm Lee Yee Tyng Hougang Secondary School
Mdm Lim Chye Ling @ Nurul Huda Kent Ridge  Secondary School
Mdm Chan Puay San Innova Junior College

2013 Finalists

Mdm Nur Jannah Bte Juri Greenridge Primary School
Mrs Tse Nan Shing Methodist Girls’ School
Miss Siti Zubaidah Binte  Rahmat Naval Base Primary School
Mr Mohamed Ali Bin Mohamed  Hanafiah Assumption Pathway School
Mr Satwant Singh s/o Sajjan  Singh Bukit Merah Secondary School
Miss Phyllis Joseph Serangoon Garden Secondary School
Mdm Tan Dai Hwee Anderson Junior College

PAT Recipients and Finalists 2012

2012 Recipients

Miss Koh Su-Cheng Da Qiao Primary School
Mdm Anwara Khatun D/O Moklis  Khan Haig Girls’ School
Mdm Tan Ying Fong Telok Kurau Primary School
Mr Gejendran s/o V Krishnan Geylang Methodist School (Secondary)
Mr Yap Boon Chien Tanjong Katong Girls’ School

2012 Finalists

Mdm Chan May Ling Clementi Primary School
Ms Sim Lucy Guangyang Primary School
Mdm Norsinah Bte Suadi Townsville Primary School
Mr Ng Wee Nghee Bendemeer Secondary School
Ms W K Sujeetha Margarita  Brampy Kent Ridge Secondary School
Mdm Leong Pui Wan Pioneer Secondary School
Mr Muslim Bin Hanafiah Yusof Ishak Secondary School

PAT Recipients and Finalists 2011

2011 Recipients

Mdm Dianaros bt Ab Majid Haig Girls' School
Miss Serene Han Tui Kin Montfort Junior School
Mdm Chua Mui Ling Woodlands Ring Primary School
Mr Ganesan s/o Raman Fairfield Methodist School (Secondary)
Mr Chong Jack Sheng Woodlands Ring Secondary School

2011 Finalists

Mdm Lim Chye Hoon  Temasek Primary School
Mr Tan Chong Hian  Xingnan Primary School
Mr Burton Timothy Sherlock  Row Ahmad Ibrahim Secondary School
Mrs Rose Ang  Beatty Secondary School
Miss Mary Hua Terng  Catholic High School (Secondary)
Mr Tan Whye Wee  Jeffrey  Dunearn Secondary School
Miss Tay Chee Joo Edna  Naval Base Secondary School

PAT Recipients and Finalists 2010

2010 Recipients

Mdm Emelyn Soon Bee Hong CHIJ (Kellock)
Mr Devindra Sapai s/o  Indrasapai Seng Kang Primary School
Miss Teh Wan Townsville Primary School
Mrs Mohana Eswaran Regent Secondary School

2010 Finalists

Miss Wang Ai Pei  Hougang Primary School
Miss Ow Yeong Wai Mang  Henry Park Primary School
Miss Hing Mui Hong  Keming Primary School
Mdm Norazlin Bte Ab  Rahman  Loyang Primary School
Mrs Tay Yen Ping  Gan Eng Seng School
Mrs Siti Osman  Naval Base Secondary School
Miss Farahnaz Binte Mohamad  Ibrahim  Punggol Secondary School
Dr Lee Pheng Guan  Jeffrey  Raffles Institution

PAT Recipients and Finalists 2009

2009 Recipients

Mr Terry Tan Chee Liang Anglo-Chinese School (Primary)
Miss Cardoza Sharon Ann Farrer Park Primary School
Mdm Wong Lai Fong Anderson Secondary School
Miss Lucy Oliver Fernandez Catholic High School (Secondary)

2009 Finalists

Mrs Yee Lai Fah  Ang Mo Kio Primary School
Mdm Ummu Hani Bte Syed Haider Alsagoff  Bedok South Secondary School
Mdm Lee Aiy Suan Mona  Concord Primary School
Mrs Har-Chia Hui Peng  Hwa Chong Institution
Mdm Victoria Loy Yoke  Yin  Orchid Park Secondary School
Mdm Noor Hayati Yusof  Temasek Primary School
Mr. Tan Chong Seng  Eddie  Temasek Secondary School
Mrs Lim Tuck Thong Nee Lee  Bee Lay  Townsville Primary School
Mdm Elavarasi d/o  Sundararaju  Meridian Junior College

PAT Recipients and Finalists 2008

2008 Recipients

Mrs Ong-Chua Li Ling Eileen Haig Girls’ School
Mrs Lee Kok Hong Temasek Primary School
Mrs Lim-Ng Yee Ping Diana Coral Secondary School

2008 Finalists

Mdm Malliga d/o M. K.  Muthiah  Guangyang Primary School
Mdm Kan Shook Ching  Peiying Primary School
Mdm Fatimah Binte  Sawifi  Chestnut Drive Secondary School
Mdm Tay Wee Chin Chong  Chong Boon Secondary School
Mrs Lee Siew Fung  Chua Chu Kang Primary School
Mdm Tan-Lee Yoke Kew  Mee Toh School
Mdm Chan Wai Ling  Joyce  Paya Lebar Methodist Girls' School
Miss Siau Fong Fui  Anderson Junior College
Mrs Abdul Malek Bin  Ahmad  Tampines Junior College

PAT Recipients and Finalists 2007

2007 Recipients

Mdm Yip Jee Cheng, Jessie Mayflower Primary School
Mdm Parameswary d/o Sundar  Rajoo Montfort Junior School
Mr Yeo Leng Quee Peirce Secondary School
Mdm Norlita Bte Marsuki Sembawang Secondary School

2007 Finalists

Mdm Lim Yen Peng,  Linda  Chongzheng Primary School
Mrs Tan Cheh Hia  CHIJ Our Lady of the Nativity
Mr Jeremy Ang Wei Teck  Elias  Elias Park Primary School
Mdm Herianti Abu Shah  Marsiling Primary School
Mrs Teo-Mok Ling Ling  Ai Tong School
Mdm Fatimah Binte  Sawifi  Chestnut Drive Secondary School
Mr Ng Seaw Choon  Hwa Chong Institution
Mrs Jane Ch'ng Sau Mun  Tanglin Secondary School

PAT Recipients and Finalists 2006

2006 Recipients

Mdm Bong Fui Lian Shirley Montfort Junior School
Mrs Tan Swan Liang, Doris Temasek Primary School
Mr Nur Johari Salleh Deyi Secondary School
Mrs Goh Hui Cheng Paya Lebar Methodist Girls' School (Secondary)
Mr Sulaiman Bin Mohd Yusof Sembawang Secondary School

2006 Finalists

Mdm Lee Swee Choo  Loyang Primary School
Mrs Sankar nee Thilahavathi  P S  Bowen Secondary School
Mrs Leng Sun Ee  Qihua Primary School
Mr Lim Kee Ann David  Zhangde Primary School
Mr Lim Cheng Yong  Compassvale Secondary School
Mrs Seah Hui Yong  Nanyang Girls' High School
Mr Yeong Haw Sheng  Allan  Northland Secondary School

PAT Recipients and Finalists 2005

2005 Recipients

Miss Lim Siew Gek Ahmad Ibrahim Primary School
Mdm Noorismawaty Bte Ismail Jin Tai Secondary School
Mr Chew Tec Heng, Edwin Sembawang Secondary School

2005 Finalists

Ms Suzanne Chia Hsu  San  Changkat Changi Primary School
Mdm Agnes Pang Bee  Guat  Kuo Chuan Presbyterian Primary School
Mr Jason Ng Ai Peng  Northland Primary School
Mdm Sukhvir Kaur  Zhangde Primary School
Mdm Melinder Thong Hoi  Hon  Beatty Secondary School
Ms Adeline Lim St. Anthony's Canossian Secondary School
Mrs Ng Soh Lan  Marymount Convent School
Mdm Victoria Loy Yoke  Yin  Orchid Park Secondary School
Mr Stephen Tay Ghim  Chiew  Serangoon Junior College
Mdm Ng Chen Kee  Temasek Junior College

PAT Recipients and Finalists 2004

2004 Recipients

Miss Goh Siew Hong, Diana Admiralty Primary School
Mrs Pramageetha Velmurugan Huamin Primary School
Mr Koh Cher Hern St Hilda's Primary School
Mrs Shahul Hameed (Rabiathul  Bazriya) Compassvale Secondary School
Mrs Ranjit Singh Pasir Ris Secondary School

2004 Finalists

Miss Ow Yeong Wai Mang  Henry Park Primary School
Mr Bong Raymond  Kenneth  Rosyth School
Mdm Abidah Bte Abbas  Changkat Changi Secondary School
Mrs Mah-Lim Kwee Hua  Dunman Secondary School
Mrs Raihana Yunoos  Haig Girls' School
Mr Koh Nai Theng  Henderson Secondary School
Miss Stella Fernandez  Marymount Convent School

PAT Recipients and Finalists 2003

2003 Recipients

Mdm Long Miaw Ying, Jennifer Jurong West Primary School
Mrs Kheng Samuel nee Chua  Mui Yee Lakeside Primary School
Mrs Teng Siok Fun, Roger North View Secondary School

2003 Finalists

Mdm Foo Soon Lan  East Coast Primary School
Mdm Sangeet Uppal  Griffiths Primary School
Mdm Pong Yin Yen Karen  Junyuan Primary School
Ms Ruth Ng Lee Gek  Commonwealth Secondary School
Ms Adeline Loh Meng Lee Paya Lebar Methodist Girls'  Secondary
Mrs Ke Ee Kian  The Chinese High School
Mr Michael Vincent  Rodrigues  Xinmin Secondary School
Mr Tan Ching Huat  Yishun Town Secondary
Mr Ong Yong Heng  Serangoon Junior College

PAT Recipients and Finalists 2002

2002 Recipients

Mdm Stefane Tan Hugue Hwan Meridian Primary School
Mdm Tong Wai Han Ang Mo Kio Secondary School
Miss Koe Heong Yin The Chinese High School

2002 Finalists

Ms Lim Siew Gek Ahmad Ibrahim Primary School
Mr Jumat Bin Baba Greenridge Primary School
Mdm Yong Sheue Mei Nan Chiau Primary School
Mdm Teo Lang See  Qiaonan Primary School
Mrs Pauline Lee  Yung An Primary School
Mr Quek Chin Hwee Steven Commonwealth Secondary School
Mr Keith Alexander Tan Damai Secondary School
Mrs Roger Teng Siok  Fun  North View Secondary School
Mrs Margaret Ang  Serangoon Garden Secondary School

PAT Recipients and Finalists 2001

2001 Recipients

Mrs Chin Ngan Peng Kong Hwa Primary School
Mrs Nora Teo Punggol Primary School
Mr Lim Chiow Huat Broadrick Secondary School
Mrs Audrey Ting Yee Han Nanyang Girls' High School

2001 Finalists

Mr Mohamed Naim Bin Daipi Griffiths Primary School
Mr Jenny Kow Henry Park Primary School
Mr Ho Sin Chan Holy Innocents' Primary School
Mrs Nagarathinam w/o  Annamalai Merlimau Primary School
Mr Fernandez Ian John St. Andrew's Junior School
Mrs Rita Arul Jurong Institute

PAT Recipients and Finalists 2000

2000 Recipients

Mrs Ng Peng Huat Nan Hua Primary School
Mrs Caryn Ann Leong Ping Yi Secondary School
Mdm Tan Liang See The Chinese High School

2000 Finalists

Mrs Foo Chay Joo Alexandra Hill Primary School
Ms Boey Wai Chu Mayflower Primary School
Mdm Jamiliah Bte Sulaiman Northland Primary School
Mr Heng Hung Yong Qiaonan Primary School
Mrs Gina Ong Compassvale Secondary School
Mr Teo Tiong Hin Dunman High School
Mr Tan Chung Sin Dunman Secondary School

PAT Recipients and Finalists 1999

1999 Recipients

Mrs Juliana-Donna Ng Chye  Huat Nan Hua Primary School
Mr Wilfred Phillip James Dunman Secondary School

1999 Finalists

Ms Sharon Ng Bendemeer Primary School
Mr Mark Soon Pin Bukit Panjang Primary School
Mdm Lee Wah St. Hilda's Primary School
Mrs Soo Chee Hoong Ai Tong School
Mrs Maznahbi Peter First Toa Payoh Secondary  School
Mrs Theresa Lai Raffles Institution
Ms Koh Suan Chu Nanyang Junior College
Mrs Lee Chi Yin Tampines Junior College

PAT Recipients and Finalists 1998

1998 Recipients

Mrs Lim Tai Foon St. Hilda's Primary School
Mrs Geetha Creffield Anglo-Chinese Junior College

1998 Finalists

Mr Lim Lye Liang Chongfu Primary School
Ms Foo Pau Choo Junyuan Primary School
Mrs Seeh Chee Ching Teck Ghee Primary School
Ms Rosidah Ahmad Yu Neng Primary School
Mdm Satvanti Saigal Beatty Secondary School
Mrs Neo Hee Swee Crescent Girls' Secondary School
Mr Wilfred Phillips James Dunman Secondary School
Mr Yeo Kok Ann Xinmin Secondary School