ast loading screen spinner image

Congratulations to OYEA 2019 Recipients

 

Abirami CHIJKellock-1Martin Goh TPS-1OY Wai Kit BBSS-1
Miss Abirami d/o Archunan
CHIJ (Kellock)
Mr Goh Poh Huat Martin
Temasek Primary School
Mr Ow Yeong Wai Kit
Bukit Batok Secondary School
Joe Tan FMSS-1Angela Ho SGSS-1Lim Chuan Li_TJC_OYEA 2019 Recipient
 Mr Tan Han Rong Joel
Fairfield Methodist School (Secondary)
Miss Angela Ho Jiawen
Serangoon Garden Secondary School 
Mr Lim Chuan Li
Temasek Junior College

 

OYEA Recipients and Finalists 2019

2019 Recipients

Abirami d/o Archunan CHIJ (Kellock) Primary School
Goh Poh Huat Martin Temasek Primary School
Ow Yeong Wai KitBukit Batok Secondary School
Tan Han Rong JoelFairfield Methodist School (Sec)
Angela Ho JiawenSerangoon Garden Secondary School 
Lim Chuan LiTemasek Junior College 

2019 Finalists

Tang Li Hui DonicaCantonment Primary School
Lim Wei ShengJing Shan Primary School 
Adela JosephineJuying Primary School 
Pooi Ming Shurn, BenjaminChua Chu Kang Secondary School
See Wei Liang ClementCompassvale Secondary School
Kevin Joseph FrancisSpectra Secondary School 

OYEA Recipients and Finalists 2018

2018 Recipients

Willy Ong Wei Li Fernvale  Primary School
Sylvianne Devajothi Haig Girls’  School
Tan Si Hua Juying  Primary School
Goh Peishi Crescent  Girls’ School
Muhammad Khaliq s/o Mohamed Saleem Meridian  Secondary School
Wong Yi Fong Unity  Secondary School

2018 Finalists

Chan Wen Hui CHIJ  (Kellock)
Ng Wan Jun Rivervale  Primary School
Toh Pei Min Seng Kang  Primary School
Tang Li Tang Teck Whye  Secondary School
Muhammad Andi Bin Mohd Zulkepli Zhenghua  Secondary School
 

OYEA Recipients and Finalists 2017

2017 Recipients

Farah Bte Syed Haider Alsagoff
Chongzheng Primary School
Faith Huang Huiru
Farrer Park Primary School
Muhamad Fadly Bin Mohd Ariff Temasek Primary School
Loh Kah Lye Sarene Ngee Ann Secondary School
Chiew Jing Wen
Serangoon Garden Secondary School
Sng Kuo Wai Simon
Westwood Secondary School

2017 Finalists

Charmain Han Mingfang
Eunos Primary School
Joy Zhang-Low Ai Ling
CHIJ (Kellock)
Daniel Soh Wei Quan
Cedar Girls' Secondary School
Germain Kang Yin Ga Yuhua Secondary School
Mohammed Ibrahim Bin Mohd Samsudin
Manjusri Secondary School
Tan Li Si
Bedok South Secondary School

 

OYEA Recipients and Finalists 2016

2016 Recipients

Nurul Munirah Bte Abdul Samad CHIJ St Nicholas Girls’ School (Primary)
Joel Prathiev Vinson First Toa Payoh Primary School
Toh Xin Yi Sheena Seng Kang Primary School
Cai Zhiwen Juying Secondary School
Low Wei Chuan Nan Hua High School

2016 Finalists

Angeline Chan Xiuwen Anglo-Chinese School (Primary)
Leu Yifang Haig Girls’ School
Sivakami D/O Ratha  Yishun Primary School
Farn Hsing Chieh Anderson Secondary School
Chin Qinning Cedar Girls’ Secondary School
Chan Joo Seng Melvin Teck Whye Secondary School
Ng Qihui

National Junior College

OYEA Recipients and Finalists 2015

2015 Recipients

Tan Winnie Bendemeer Primary School
Priyadakshini d/o Surendiran S Punggol Primary School
Hazelman Norhafis Changkat Changi Secondary School
Premlatha d/o Selvaraj Greenview Secondary School
Low Duo Jia Dorcas Serangoon Garden Secondary School
Tan Chin Guan Hwa Chong Institution 

2015 Finalists

Lim Yi Yun CHIJ (Kellock) Primary School
Murugesu s/o Samarasan East View Primary School
Kwan See Ling Seng Kang Primary School
Wong Kai Kin Kerstin Zhenghua Primary School
Chen Siyun Chestnut Drive Secondary School
Siti Hajar Binti Zainuddin Hillgrove Secondary School
Nagashima Aya Meridian Junior College

OYEA Recipients and Finalists 2014

2014 Recipients

Gidwani Poojalal Haig Girls’ School
Nur Ain Binte Ahmad Park View Primary School
Lin Xiaojun Chestnut Drive Secondary School
Mohamed Ashiq Bin Mohamed Elia Pasir Ris Secondary School
Khairiah Bte Hairoman Peirce Secondary School

2014 Finalists

Chan Yu Ling Josephine Bukit View Primary School
Nur’ Izzati Atikah Bte Suhaiemi Changkat Primary School
Tan Mei San Chongzheng Primary School
Goh De Hao Samuel Bedok South Secondary School
Chua Shi Hui Bowen Secondary School
Lim Leong Thye Benny Cedar Girls’ Secondary School
Seet Siew Lin Pamela Pei Hwa Secondary School
Eugene Lee Chun Yang Zhonghua Secondary School
Toh Jin Tian Tampines Junior College

OYEA Recipients and Finalists 2013

2013 Recipients

Pamela Tham Xin-Yi  Eunos Primary School
Eng Li Yun, Felicia  Jing Shan Primary School
Haryati Bte Hassan  Geylang Methodist School (Secondary)
Goh Yi Ling Elissa  New Town Secondary School
Low Kian Seh  Temasek Junior College

2013 Finalists

Satiish Sathasilvam Changkat Primary School
Hoo Wai Ling Chongzheng Primary School
Belinda Lee Jiahui Greenridge Primary School
Lee Quee Choo Gina Haig Girls' School
Muhammad Elfie Bin Rahim Ahmad Ibrahim Secondary School
Mohamed Daanishshah Bin Noordin Boon Lay Secondary School
Ng Ai Tee Cheryl Nan Chiau High School
Neo Guang Xian Ngee Ann Secondary School
Er Kia Hui Millennia Institute

OYEA Recipients and Finalists 2012

2012 Recipients

Elmi Zulkarnain Bin Osman Pasir Ris Primary School
Pham Hong Lien Phyllis Gabrielle Clementi Town Secondary School
Lee Wee Siong Donny Northbrooks Secondary School

2012 Finalists

Lim Yi Jun CHIJ (Kellock)
Goh Lay Ching Angela Marsiling Primary School
Emiline Neo Shue Huey Northland Primary School
Cheryl Ang Ahmad Ibrahim Secondary School
Yong Eng Kiat Anderson Secondary School
Yang Wen Jun Stanley Boon Lay Secondary School
Azmed Beevi Bte Abdul Kalam Serangoon Garden Secondary School
Chee Sui Yim Alina St. Hilda's Secondary School
Maslina Mohamed Jalani Yusof Ishak Secondary School
Poh Wei Beng Zhonghua Secondary School
Augustine Ng Liang Meng Pioneer Junior College

OYEA Recipients and Finalists 2011

2011 Recipients

Teh Meijie Jerine Teck Ghee Primary School
Cheng Wei Na Edwina Compassvale Secondary School
Syed Faisal Bin Syed Ismail Greendale Secondary School

2011 Finalists

Chong Lay Ting Canberra Primary School
Liew Weiling Chongzheng Primary School
Li Yuxiang Johnson Farrer Park Primary School
Chen Yanting Nathalie Woodgrove Primary School
Wong MingRui Shereen CHIJ St. Joseph's Convent
Li Weihan Joel Fairfield Methodist School (Secondary)
Haryati Bte Hassan Geylang Methodist School (Secondary)
Tan Peiru Jurongville Secondary School
Teo Shue Mei Michelle Catholic Junior College
Pooja Shekhar Nansi Temasek Junior College

 

OYEA Recipients and Finalists 2010

2010 Recipients

Muhammad Fadylla B Rashiman  Boon Lay Garden Primary School
Yuen Chai Lin  Pioneer Secondary School
Samuel Lim Kok Boon  Swiss Cottage Secondary School


2010 Finalists

Low Jianzhi, Casey Ai Tong School
Tay Sze Leng CHIJ (Kellock)
Nur Ilyana Binte Mohamed Anwar CHIJ Our Lady of The Nativity
Chng Yuan Yuan Chua Chu Kang Primary School
Murshidah Binte Hassan Boon Lay Secondary School
Yang Xiaohui Commonwealth Secondary School
Pan Shiyun St. Gabriel's Secondary School
Chua Hui Ying Grace Hwa Chong Institution 
Jason Pow Tien Min Millennia Institute

OYEA Recipients and Finalists 2009

2009 Recipients

Eugene Ng Ming Teck  Jing Shan Primary School
Leow Hwee Fen  Anderson Secondary School
Muhammad Rezal Bin Ramli  Ping Yi Secondary School

2009 Finalists

Ong Yong Cheng Matthew Anglo-Chinese School (Junior)
Nur Ilyana Binte Mohamed Anwar CHIJ Our Lady of The Nativity
Chia Shujuan Theophania Singapore Chinese Girls' Primary School
Mohammad Noh Bin Jaffri St. Hilda's Primary School
Chew Pei Wen Mayflower Secondary School
Ong Su San Northbrooks Secondary School
Chng Chiok Swan Melissa Victoria School
Caroline Manonmani National Junior College
Lau Houw Ping Temasek Junior College

OYEA Recipients and Finalists 2008

2008 Recipients

Quek Swee Nee  Bukit View Primary School
Luke Melvin Cher Teck Yiang  Mayflower Primary School
Chua Hwee Pheng  Pasir Ris Crest Secondary School

2008 Finalists

Kiranjit Kaur Bedok West Primary School
Oh Yin Yee Carean Kranji Primary School
Tan Hui Ling Valarie Peiying Primary School
Leong Qinghua Radin Mas Primary School
Lim Hwee Hong Kayci Woodlands Primary School
Fa'izah Binte Osman Bedok North Secondary School
Chua Ee Ling Broadrick Secondary School
Quek Ming Chwee Celine CHIJ St. Theresa's Convent
Ng Ye Chin Sharon Paya Lebar Methodist Girls' School (Secondary) 

OYEA Recipients and Finalists 2007

2007 Recipients

Esther Ong Chin Chin Woodlands Primary School
Huang Yiyan CHIJ Katong Convent School
Sukhjeet Kaur Swiss Cottage Secondary School

2007 Finalists

Tern Hui Kuan (Yang Huijun)Fuchun Primary School
Ang Sock HongHougang Primary School
Eng Li Yun, FeliciaJing Shan Primary School
Lim MichellePioneer Primary School
Leong Chui YinSouth View Primary School
Koh Gek Ling, EmilyCHIJ St. Theresa's Convent
Lim Kok BoonNanyang Girls' High School
Nur Ashikin Binte SapriTanjong Katong Girls' School
Muhammad Mubarak Bin Habib MohamedTemasek Secondary School

OYEA Recipients and Finalists 2006

2006 Recipients

Cheleen Chua CHIJ St. Nicholas Girls' School (Secondary) 
Tracy Tan I-Lian Coral Secondary School

2006 Finalists

Kuah Hui HuiAnglo-Chinese School (Junior)
Ling YuanCatholic High Primary School
Norazleen Bte OsmanNan Hua Primary School
Chua EsmundZhangde Primary School
Chow Chee WaiAssumption English School
Huang Yiyan, EmilyCHIJ Katong Convent School
Leong Kai LingSingapore Chinese Girls' School
Pang AlfredCatholic Junior College
Chen Phi FernHwa Chong Institution (JC)
Simon LeowJurong Junior College

OYEA Recipients and Finalists 2005

2005 Recipients

Joseph Franklin De Silva North View Primary School
Felicia Low Ee Ping CHIJ Katong Convent School
Teo Siu Wen Joann First Toa Payoh Secondary School

2005 Finalists

Chua Choon Hock (Chris)Blangah Rise Primary School
Tan Mei SanChongzheng Primary School
Kek Chiew ChingFuchun Primary School
Han Tui KinMonfort Junior School
Tay Keng Wei JessicaAnglican High School
Goh Jiang WeeBendemeer Secondary School
Tan AngelinaCHIJ St. Joseph's Convent
Tan Kok Hwee DerekNanyang Girls' High School
Sukhjeet KaurSwiss Cottage Secondary School
Norhayati Bte AmatWoodgrove Secondary School

OYEA Recipients and Finalists 2004

2004 Recipients

Stewart Teng St. Hilda's Primary School
Sharida Binte Batcha Sahib Tampines Primary School
Soh Kwee Kim Lena North View Secondary School

2004 Finalists

Soh Wai LengChua Chu Kang Primary School
Goh Ai LinCrescent Girls' School
Henry Lee Hung TongMonfort Junior School
Serene Boey Lim Seow KhimNanyang Primary School
Evelyn Goh Swee LinRadin Mas Primary School
Thong Phui Shan AngieRivervale Primary School
Tan Wae Minn GaryQueensway Secondary School
Jenny NeoSeng Kang Secondary School
Leong Weng Yee TerenceTanglin Secondary School

OYEA Recipients and Finalists 2003

2003 Recipients

Chan Wan Keat, David Fairfield Methodist Primary School
Foo Sheue Feng Compassvale Secondary School
Yeo Sock Khoon, Linda Zhenghua Secondary School

2003 Finalists

Boey-Lim Seow Khim, SereneNanyang Primary School
Lee Kher Shin, EuniceNaval Base Primary School
Phua Ai LeiPoi Ching Primary School
Rozana Binte SainiTampines North Primary School
Lim Wee Ping, GinaXinghua Primary School
Low Mei LiXishan Primary School
Tan SuzannePaya Lebar Methodist Girls' Secondary School
Leong Weng Yee, TerenceTanglin Secondary School
Chia Wei HouJurong Junior College

OYEA Recipients and Finalists 2002

2002 Recipients

Kenneth Kwok Siew Loong Anderson Secondary School
Rhordan Wickramasinghe Loyang Secondary School


2002 Finalists

Van Der Beek Suelyn RuthAnglo-Chinese School (Junior)
Goh Wai LingCedar Primary School
Thong Phui Shan AngieRivervale Primary School
Tan Meng Yoke EricCHIJ Secondary School (Toa Payoh)
Quek Swan Jet FerdinandCommonwealth Secondary School
Mohamad Norzaidi Bin AhmadCompassvale Secondary School
Goh Wee SenVictoria Junior College

OYEA Recipients and Finalists 2001

2001 Recipients

Aw Ai Ling Crescent Girls' School
Diane Goh Ling Ling Radin Mas Primary School
Subash Anthony Lazar Mayflower Secondary School

2001 Finalists

Goh ZensenBlangah Rise Primary School
Tan Mui HiangHougang Primary School
Lim Yong Seng GeneMerlimau Primary School
Gayle Ng / Mdm Ho Siew LengRivervale Primary School
Teng Choong Ming StewartSt. Hilda's Primary School
Anthony TangBowen Secondary School
Mohd Norzaidi Bin AhmadCompassvale Secondary School
Wee Tat ChuenFairfield Methodist Secondary School
Lucy Tay Sui LengYusof Ishak Secondary School

OYEA Recipients and Finalists 2000

2000 Recipients

Veronica Ho Bedok North Primary School
Ng Tien Ni Jenny Jurong Secondary School

2000 Finalists

Ong Hong GheeAdmiralty Primary School
Yeo Cheng Ann DannyAnglo-Chinese School (Junior)
Tng Hiang Tiang GeraldineDa Qiao Primary School
Diane Goh Ling LingRadin Mas Primary School
Tan Chew Yan GinaSt. Hilda's Primary School
Chin Woon Loong JasonAnglo-Chinese School (Independent)
Wee Tat ChuenFairfield Methodist Secondary School
Fathul Rahman Bin KamsaniTampines Secondary School
Ng Hui LengTemasek Junior College

OYEA Recipients and Finalists 1999

1999 Recipients

Chong Lo Han Eli Radin Mas Primary School
Png Kia Lui Jill St. Hilda's Primary School
Adam Ahmad Yusof Ishak Secondary School

1999 Finalists

Haslinda AzharAng Mo Kio Primary School
Shahul HameedPioneer Primary School
Jason Chin Woon LoongAnglo-Chinese School (Independent)
Noor Wahida RusmaniDunman Secondary School
Florence Lee Sook ChingRaffles Institution
Lim Chern YinXinmin Secondary School
Lam Wei Ling KarenVictoria Junior College